Odprtje razstave Njim, ki junaki so najbolji, svetinje zlate daje v dar – Gorenjci in odlikovanja v prvi svetovni vojni
Vljudno vabljeni na ogled razstave Njim, ki junaki so najbolji, svetinje zlate daje v dar!, Gorenjci in odlikovanja v prvi svetovni vojni, ki smo jo odpli v četrtek, 3. decembra 2015, ob 11. uri v Galeriji Mestne hiše, Glavni trg 4, Kranj.
Razstava bo odprta do 1. februarja 2016.
Utrinki z odprtja:
Iz vsebine razstave:
Letos mineva 100 let od začetka bojev na Soški fronti. Razstava prikazuje v katerih enotah avstro-ogrske vojske so se borili slovenski fantje. Večino so predstavljali v sledečih polkih: 17. pehotni polk, celjski 87. pehotni polk, 26. in 27. domobranski pehotni polk, 7. lovski bataljon, delno pa tudi narodnostno bolj mešani koroški 7., mariborski 47. in tržaški 97. pehotni polk ter 5. dragonski polk. Natančno so prikazani vsi polki; kje so se bojevali, kakšna je bila njegova usoda itd.
Ker je vsebina razstave posvečena Gorenjcem, ki so prejeli odlikovanja v prvi svetovni vojni, je na razstavi razloženo, kakšni so bili kriteriji na pridobitev odlikovanja, kateri so bili vojaški redovi za vojne zasluge – vojaški red Marije Terezije, Leopoldov red in red železne krone; kakšne medalje so se podeljevale in komu – medalja za hrabrost, vojaški zaslužni križec, vojaška zaslužna medalja, spominske medalje in križci.
Na razstavi je prikazan le izbor odlikovanj, med katerimi so taki, ki so jih prejeli tudi gorenjski vojaki, katerih hrabrost in zasluge so opisani kot del izbranih življenjskih usod.
Kdo pa so bili Gorenjci, ki so prejeli odlikovanja?
Zaradi poguma slovenskih fantov je v slovenske kraje prišlo veliko visokih državnih odlikovanj. Med prvo svetovno vojno so časopisi večkrat pisali o pogumnih Slovencih, ki so se izkazali na bojišču v vrstah cesarske vojske in zato prejeli različna odlikovanja, med njimi tudi zlate medalje za hrabrost in celo nekatere redove. Včasih so v svojih opisih junaških dejanj tudi pretiravali. Le nekateri tako opevani junaki so medalje tudi prejeli.
Z izbranimi zgodbami odlikovancev iz Gorenjske smo skušali prikazati širino podeljevanja odlikovanj. Dobitniki odlikovanj so bili:
– Mihael Hočevar – srebrna medalja za hrabrost 2. stopnje, zlata medalja za hrabrost
– Jožef Hribar – srebrna medalja za hrabrost 1. stopnje, zlata medalja za hrabrost
– Maks Peterlin – srebrna medalja za hrabrost 1. in 2. stopnje, vojaški zaslužni križec 3. stopnje, Karlov križec, red železne krone
– Josip vitez plemeniti Pogačnik – vojaški zaslužni križec 3. reda z vojno dekoracijo
– Anton Polajnar – srebrna medalja za hrabrost 2. stopnje, zlata medalja za hrabrost, bronasta medalja za hrabrost, Karlov četni križec
– Anton Rode – srebrna medalja za hrabrost 1. stopnje, zlata medalja za hrabrost
– Joža Tomše, plemeniti Savskodolski – viteški križec Leopoldovega reda, železni križec 2. stopnje
– Jožef »Pepe« Zupan – dvakrat bronasta medalja za hrabrost, dvakrat srebrna medalja za hrabrost 2. stopnje, dvakrat srebrna medalja za hrabrost 1. stopnje, Karlov četni križec, medalja za ranjence, zlata medalja za hrabrost.