Javno vodstvo po občasni razstavi Gospodje in tovariši – kapitalistični in socialistični razcvet Kranja 1920 – 1980
Tomšičeva ulica 44
4000 Kranj
Slovenija
Mesto Kranj je po obeh velikih vojnah 20. stoletja doživelo izjemen gospodarski razvoj, ki je izstopal v slovenskem merilu. Predstavljamo razvoj industrijskih podjetij, njihovo usodo v prvi Jugoslaviji, pod nemško okupacijo in v drugi Jugoslaviji.
Intenzivna industrializacija je močno spremenila podobo mesta, strukturo njegovega prebivalstva, način življenja in vrednote. Z gospodarsko rastjo so bili povezani priseljevanje številnih delavcev iz Slovenije in Jugoslavije, socialno razslojevanje in urbanistični razvoj.
Življenje v mestu in odnose v družbi so pred drugo svetovno vojno uravnavale meščanska podjetnost, vrednote in omika, ki so jih po vojni preplavila socialistična gesla in gospodarjenje v samoupravljanju.
Posebej izpostavljamo izbrane zgodbe posameznikov in družin, ki so v obeh obravnavanih obdobjih izstopali kot predstavniki političnih in gospodarskih elit; te so spodbujale in usmerjale razvoj Kranja. Z življenjskimi zgodbami Cirila Pirca, predvojnega župana, Franja Sirca, podjetnika, Franca Puharja, političnega funkcionarja, Franca Omana, socialističnega direktorja, in Ljuba Sirca, kritika komunističnih ekonomij, se hkrati tudi vključujemo v slovenski projekt Pot domov.