Odprtje razstave Pokrajina 2015
Gorenjski muzej Vas v sodelovanju s Fotografskim društvom Janez Puhar iz Kranja vljudno vabi na odprtje bienalne razstave Pokrajina 2016 v četrtek, 5. novembra 2015, ob 18. uri v Prešernovo gledališče iz Kranja.
Razstava “Pokrajina 2015” bo odprta v galeriji Mestne hiše Gorenjskega muzeja od 6. do 29. novembra, kjer bodo razstavljene barvne fotografije; v galeriji Prešernove hiše pa si bodo lahko obiskovalci ogledali črno – bele fotografije od 6. do 23. novembra dalje.
Leta 1973 je bila organizirana v Kranju prva bienalna razstava “Pokrajina”, na kateri so slovenski fotoamaterji prikazali svoja najboljša fotografska dela s področja krajine. Pobudnika organizacije te razstave sta bila dva zaslužna člana našega društva, odlična fotografa in ljubitelja lepe krajine, g. Janez Marenčič in g. Marko Aljančič, ki sta dobila vso podporo pri takratnem direktorju Gorenjskega muzeja dr. Cenetu Avguštinu, umetnostnem zgodovinarju in velikem ljubitelju fotografije. Razstava je bila že prvič predstavljena v največji kranjski galeriji Mestne hiše.
Od takrat vsaki dve leti galeriji Mestne in Prešernove hiše v Kranju gostita najboljše slovenske fotografe- krajinarje. Dvakrat je bila razstava zamaknjena za eno leto, tako imamo po 42. letih 21. razstavo.
Gospodje Aljančič, Avguštin in Marenčič imajo tudi zasluge, da se je v Kranju v sklopu Gorenjskega muzeja ustanovil Kabinet slovenske fotografije, ki poleg ostalih del uglednih slovenskih fotografov hrani tudi zmagovite fotografije na temo Najboljša slovenska krajina iz 20 minulih razstav.
V preteklih štirih desetletjih je bilo moč videti fotografije krajin v vseh možnih tehnikah od črno – belih, še klasično narejenih fotografij, do barvnih diapozitivov. Zadnja leta so prikazane krajine v črno- beli in barvni tehniki. Večina teh fotografij je izdelanih digitalno.
Nekaj misli ddr. Damirja Globočnika iz ocene v spremnem katalogu letošnje razstave:
»Začetna fascinacija z zmožnostjo naknadnega poseganja v posnetek in spreminjanja njegove vsebinske note je namreč v veliki meri usahnila, saj fotografi računalnik uporabljajo predvsem kot pripomoček pri oblikovanju izčiščenih, pravilnih, barvno in svetlobno usklajenih kompozicij, v katerih ni prisotno veliko motečih elementov. Sorazmerno številčna udeležba na razstavnem razpisu priča, da krajina ostaja med najbolj priljubljenimi fotografskimi motivi. Pri tem je mišljena tako neokrnjena, na primer visokogorska krajina kot poustvarjena, s sledovi človekovega dela zaznamovana ali celo uničena krajina. Dokumentarno beleženje mikavnih, atraktivnih, povednih, včasih celo eksotičnih motivov je praviloma povezano z njihovo vsebinsko in likovno-formalno interpretacijo«.
Na razstavi “Pokrajina 2015” je sodelovalo 48 avtorjev s 177 deli v kategoriji črno- belih fotografij in 56 avtorjev z 223 barvnimi fotografijami. Strokovna komisija, v kateri so bili ddr. Damir Globočnik, muzejski svetovalec v Gorenjskem muzeju; Aleksander Čufar, MF-FZS, EFIAP/p in Matej Peljhan MF-FZS, EFIAP je izbrala za razstavo 62 črno- belih fotografij 32 avtorjev in 91 barvnih fotografij 46 avtorjev. Za najboljšo fotografijo slovenske pokrajine pa je komisija izbrala fotografijo z naslovom Breza, ki je delo Aleša Komovca, člana kranjskega fotografskega društva Janez Puhar.
V vsaki razpisni kategoriji razstave so bile podeljene zlata, srebrna in bronasta medalja Fotografske zveze Slovenije, zlata, srebrna in bronasta medalja Janez Puhar in tri pohvale Janez Puhar.