Razstava Kakšno je bilo vreme na Gorenjskem?
Zoisova ulica 15
4264 Bohinjska Bistrica
Slovenija
Gorenjski muzej vas vljudno vabi na odprtje muzejske razstave Kakšno je bilo vreme na Gorenjskem? v sredo, 4. januarja 2017, ob 18. uri v Muzej Tomaža Godca, Bohinjska Bistrica.
Predstavitev vsebine razstave:
»Gorenjska ima zgodaj zjutraj hladen in skoraj mrzel zrak, ker leži visoko in so takoj nad njo snežniki,« je zapisal Janez Vajkard Valvasor v Slavi Vojvodine Kranjske v drugi polovici 17. stoletja. Pravi, da je na Gorenjskem čez dan prijetno toplo. Dež in toča pa sta kar pogosta in z vetrovi z gora dodobra shladijo ozračje. »In večkrat dežuje dvakrat, trikrat, ali celo štirikrat na dan, posebno na Gorenjskem pod snežniki, kajti tam okrog ne moreš zagotoviti za dve ali tri ure, ali bo suho ali dež. Vendar ni tako, da bi prav vsak dan bil moker, saj mine tudi osem, večkrat celo štirinajst dni, da še kapljica ne pade«, je zapisal Valvasor. Mraza je veliko več kot na Dolenjskem in Primorskem. Tudi snega je več, tako da na Gorenjskem uporabljajo sanke.
Kranjski meščan Janez Ovin pa je precej kasneje v svoji kroniki zapisal, da je bilo leto 1816 mrzlo in mokro. V mestu je izbruhnila lakota. Žito so po Savi težko dovažali, ker je bila voda zelo visoka. Cene žit pa so naraščale, podražilo se je tudi vino.
To je le nekaj zanimivih zgodb, ki nam jih bo na razstavi Kakšno je bilo vreme na Gorenjskem? predstavila mag. Marjana Žibert. Vsebina panojev je raznolika in bo prikazovala, kako so naši predniki spremljali vremenske pojave, se z njimi spopadali, soočali in upali, da bo po dežju posijalo sonce. Teme o katerih bo govorila razstava:
– kako so vremenski pojavi vplivali na življenje ljudi na Gorenjskem
– gorenjska klima in njeni vplivi na razvoj turizma – klimatska zdravilišča (Bled, Golnik, Jezersko)
– zgodovina meteoroloških opazovanj na Gorenjskem – druga polovica 19. stoletja
– razpoloženje ob vremenskih pojavih in vplivi na človeka