Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Gorenjski muzej | 26 novembra 2024

Scroll to top

Top

Mednarodni dan muzejev

Kdaj:
18 maj 2023 @ 10:00 – 18:00 Europe/Ljubljana Časovni pas
2023-05-18T10:00:00+02:00
2023-05-18T18:00:00+02:00
Kje:
Gorenjski muzej

Že leta 1977 je Mednarodni muzejski svet ICOM zaznamoval 18. maj kot Mednarodni dan muzejev, z namenom večje prepoznavnosti muzejev v družbi in njenega razvoja. Vsako leto se temu prazniku pridružuje več muzejev, tudi slovenskih.

Mednarodni dan muzejev 2023 bo osredotočen na trajnostni razvoj muzejev in dobro počutje v muzejih s temo

MUZEJI, TRAJNOSTNI RAZVOJ IN DOBRO POČUTJE

Muzeji ključno prispevajo k dobremu počutju in trajnostnemu razvoju naših skupnosti. Kot zaupanja vredne ustanove in pomembne niti v našem skupnem družbenem tkivu so v edinstvenem položaju za ustvarjanje učinka, ki spodbuja pozitivne spremembe. Muzeji lahko na številne načine prispevajo k doseganju ciljev trajnostnega razvoja: od podpore podnebnim ukrepom in spodbujanja vključevanja, do boja proti socialni izolaciji in izboljšanja duševnega zdravja.

Kot je poudarjeno v resoluciji ICOM “O trajnostnem razvoju in izvajanju Agende 2030, ki spreminja naš svet” (Kjoto, 2019), imajo vsi muzeji pomembno vlogo pri oblikovanju in ustvarjanju trajnostne prihodnosti, kar lahko storijo z izobraževalnimi programi, razstavami, povezovanjem s skupnostmi in raziskavami.

Mednarodni dan muzejev od leta 2020 vsako leto podpira izbrane cilje iz sklopa ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov. Leta 2023 se bomo osredotočili na:

Globalno zdravje in dobro počutje: zagotoviti zdravo življenje in spodbujati dobro počutje za vse v vseh starostnih obdobjih, zlasti v zvezi z duševnim zdravjem in socialno izolacijo.

Podnebni ukrepi: sprejeti nujne ukrepe za boj proti podnebnim spremembam in njihovim posledicam ter sprejeti nizkoogljične prakse na severni polobli in strategije za blažitev podnebnih sprememb na južni polobli.

Življenje na kopnem: Zaščita, obnova in spodbujanje trajnostne rabe kopenskih ekosistemov, okrepitev glasov domorodnih voditeljev in ozaveščanje o izgubi biotske raznovrstnosti.

Dostopnost

Na spletnih straneh uporabljamo piškotke, s pomočjo katerih izboljšujemo Vašo uporabniško izkušnjo in zagotavljamo kakovostne vsebine. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov. več informacij

Piškoti so majhne datoteke, ki jih naložimo na vaš računalnik. Nekateri so nujno potrebni za delovanje spletnega mesta, nekateri izboljšajo uporabniško izkušnjo. Piškotki so lahko kratkotrajni ali dolgotrajni. Izbrišejo se po koncu poteka veljavnosti. Lahko jih izbrišemo tudi ročno. Naše spletno mesto uporablja piškotke, ki jih ob vašem obisku tega spletnega mesta naložimo na vaš računalnik oziroma mobilno napravo. Tako lahko prepoznamo vašo napravo, ko se z njo vrnete na naše spletno mesto, ter na ta način omogočimo boljše delovanje in uporabo spletnega mesta. Piškotke lahko popolnoma izbrišete oziroma onemogočite z nastavitvami v vašem brskalniku. Navodila se nahajajo v sekciji pomoč vašega brskalnika. V primeru, da boste piškotke popolnoma izključili, vam morda kakšna izmed funkcionalnosti na spletnem mestu ne bo delovala.

Zapri