Gostovanje alpinističnih razstav na Kopah
Na povabilo Regionalne razvojne agencije Koroška Gorenjski muzej gostuje v novem Centru Kope, ki ga je financirala Občina Mislinja, z dvema alpinističnima razstavama: Nejc Zaplotnik (1952-1983) . legenda slovenskega alpinizma in Mogočne stene – vrhunski uspehi slovenskega alpinizma v Himalaji. Razstava bo na Kopah na ogled predvidoma do konca avgusta.
Poročilo celodnevnega dogajanja na Kopah, si lahko preberete tukaj.
Razstava o Nejcu Zaplotniku datira v leto 2011, ko smo v Kranju odkrili spomenik legendi slovenskega alpinizma. Razstava Mogočne stene – vrhunski uspehi slovenskega alpinizma v Himalaji pa datira v leto 2013, ko je minilo 30 let od tragične Nejčeve smrti pod Manaslujem.
Nejc Zaplotnik je bil vrhunski alpinist svojega časa, zato smo se odločili, da se nanj spomnimo s kronološkim pregledom vrhunskih slovenskih uspehov v Himalaji. V večini primerov gre za smeri, ki so nakazovale spremembe v načinu plezanja in dojemanja himalajizma; od klasičnega ekspedicijskega plezanja, alpskega sloga, solo vzponov, do t.i. “single push” vzponov v enem dnevu. Predstavljene smeri so postavile slovenski himalajizem na sam svetovni prestol, kar nam v knjigi Velike stene priznava tudi legendarni Reinhold Messner.
Prva predstavljena odprava je Makalu l. 1975, ko je bila preplezana prvenstvena smer v njegovi južni steni, kar je bila takrat šele tretja preplezana stena v Himalaji. Odprava je bila mejnik v slovenskem alpinizmu, saj smo z njo stopili ob bok državam z razvito himalajsko tradicijo. Obenem je bil Makalu mejnik tudi v tem pogledu, da je vrhunskim slovenskim alpinistom postregel z novim izzivom: preplezati najvišje gore sveta, po možnosti po prvenstvenih smereh. Predstavljenih je tudi, do leta 2013, vseh pet dobitnikov zlatih cepinov, prestižne mednarodne nagrade za najboljši vzpon v preteklem letu. Če bi razstavo pripravljali letos, bi lahko dodali še šesti zlati cepin, ki so ga letos osvojili Marko Prezelj, Luka Lindič in Aleš Česen.
Slovenski alpinisti so v Himalaji s svojo predanostjo odkrivanju nekoristnega sveta, s plezanjem v svetu smrti, z nečloveškimi napori, včasih tudi s prestopanjem meja mogočega, popeljali Slovenijo med velikane svetovnega alpinizma.