Odprtje razstave Iz roda v rod – Nesnovna dediščina Gorenjske v slovenskem registru
Vljudno vabljeni na odprtje razstave
Iz roda v rod
Nesnovna kulturna dediščina Gorenjske v slovenskem Registru
v četrtek, 20. aprila 2023, ob 19. uri v Mestni hiši, Glavni trg 4, Kranj.
Ob izrazu kulturna dediščina najpogosteje pomislimo na dragocene predmete, ki jih hranijo v muzejih in galerijah, ter na spomenike in stavbe, ki pritegnejo našo pozornost. Pomislimo na vse tisto, kar je človek ustvaril s svojimi rokami, kar je moč videti in otipati. A kulturna dediščina ni le to. Izrednega pomena pri razumevanju in ohranjanju kulturne dediščine so tudi njeni neotipljivi oziroma nesnovni elementi. To so različna znanja, spretnosti, šege, izročila, tudi družbeni odnosi in različna področja duhovne ustvarjalnosti, ki se prenašajo iz roda v rod.
Trenutno je z območja Gorenjske v Register nesnovne kulturne dediščine vpisanih več kot 30 enot ozirom nosilcev NKD, pri tem Gorenjski muzej kot član delovne skupine Koordinatorja varstva NKD aktivno prispeva k vpisom NKD. Ker so muzeji na splošno prepoznani kot institucije, ki se ukvarjajo pretežno s premično in materialno kulturno dediščino, želimo s tokratno razstavo, ki sovpada tudi z letom, ko obeležujemo 70. letnico delovanja Gorenjskega muzeja, osvetliti pomen muzeja pri ohranjanju in varovanju nesnovne kulturne dediščine na terenu.
Gorenjska je prepoznavna po številnih ohranjenih znanjih in veščinah, uprizoritvah, šegah in izročilu, ki so danes vpisane v Register nesnovne kulturne dediščine. Med njimi so npr. čebelarstvo, otepanje, izdelovanje malih kruhkov, piparstvo, pletnarstvo, Škofjeloški pasijon, narodno-zabavna glasba, spuščanje gregorčkov idr.
S predstavljenimi vsebinami bo posameznike opomnila na neprekinjena znanja, ki so se ohranila na Gorenjskem in pestrost človeške ustvarjalnosti.
Letos je tudi 20. letnica sprejetja Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine, ki je bila sprejeta oktobra 2003 v Parizu.