Razstava Spominjamo se Lubenskih čpinarjov – Ljubenski lončarji in njihov izdelki
Ob 60. letnici delovanja Gorenjskega muzeja smo pripravili niz razstav, na katerih bomo predstavili najstarejše muzejske eksponate, ki so jih naši predhodniki zbrali na terenu in vpisali v inventarne knjige.
Začeli smo z nizom razstav ob 60. letnici našega delovanja. najprej se predstavlja oddelek za etnologijo, z razstavo Spominjamo se Lubenskih čpinarjov – Ljubenski lončarji in njihovi izdelki. Razstavljamo nekatere najstarejše kose etnološke dediščine, ki jo hranimo v Gorenjskem muzeju. Avtorica razstave je etnologinja mag. Tatjana Dolžan Eržen.
Etnološko dediščino so začeli zbirati že ob ustanovitvi muzeja, v ta namen so leta 1956 zaposlili etnologinjo Vando Stefanciozo, ki pa je že naslednje leto odšla. V inventarno knjigo so bile najprej vpisane panjske končnice, slike na steklo, deli narodne noše in lončenina. Večino izdelkov lončarjev iz Ljubnega sta za muzej pridobili kustosinji etnologinji Eva Rudolf (1957–1959) in Anka Novak (1959–1992). Anka Novak, ki je raziskala gorenjsko lončarstvo, je kose iz naše zbirke lončenine predstavila na naslednjih razstavah: Domače obrti na Gorenjskem (Kranj, 1965), Gorenjsko lončarstvo (Radovljica, 1980) in Ljudska umetnost na Gorenjskem (Kranj in Beljak, 1965, 1980; Dunaj 1981). Najlepša kosa ljubenske lončenine, dvobarvno pečnico s šopkom rož in veliko skledo z bogatim ornamentom je vključila tudi v razstavo Ljudska umetnost na Gorenjskem, ki je še vedno na ogled v drugem nadstropju Mestne hiše v Kranju.