Splošno
Da bi zagotovili pozitivno uporabniško izkušnjo s spletnim mestom www.gorenjski-muzej.si za vse spletne uporabnike, smo pri izdelavi sledili smernicam WCAG 2.0 (angl.: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0). Smernice vsebujejo razlago, kako zagotoviti, da so spletne vsebine dostopne osebam z omejitvami in uporabniško prijazne za vse.
Gorenjski muzej se zavezuje, da bo omogočala dostopnost spletišča www.gorenjski-muzej.si v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij vsem uporabnikom.
Izjava o dostopnosti
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletišče www.gorenjski-muzej.si.
Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:
- ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem),
- spreminjanje tipa velikosti fontov,
- označitev vsebine (krepko, poudari fokus),
- povečava.
Stopnja skladnosti
Spletišče www.gorenjski-muzej.si je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.
Nedostopna vsebina
Dostopnost spletišča www.gorenjski-muzej.si nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij. Primeri takih vsebin so skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa.
Priprava izjave o dostopnosti
- Ta izjava je bila pripravljena 17. aprila 2023 na podlagi samoocene.
- Izjava je bila nazadnje pregledana 17. aprila 2023.
Povratne in kontaktne informacije
Obiskovalci pri brskanju po spletišču www.gorenjski-muzej.si kljub prizadevanjem, da bi bile vse spletne strani čim bolj dostopne in uporabnikom prijazne, lahko občasno naletijo na težave z dostopnostjo.
Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po elektronski pošti na naslov info@gorenjski-muzej.si.
Odgovor boste prejeli v roku osmih dni od prejema obvestila oziroma prošnje.
Nadzor nad izvajanjem Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij
Nadzor nad izvajanjem Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij javnega sektorja izvaja:
Ministrstvo za javno upravo
Uprava Republike Slovenije za informacijsko varnost
Tržaška cesta 21
1000 Ljubljana
gp.uiv@gov.si
Apr
24
čet
Vljudno vabljeni na odprtje razstave
PROPAGANDNA VOJNA NA PLAKATIH –
Zbirka plakatov iz obdobja druge svetovne vojne v Gorenjskem muzej
v četrtek, 24. aprila 2025, ob 19. uri v Mestni hiši v Kranju, Glavni trg 4.
Iz vsebine razstave:
V Gorenjskem muzeju je tiskano gradivo, nastalo med drugo svetovno vojno, razvrščeno glede na vrsto v zbirko drobnega tiska, zbirko plakatov, zbirko letakov ter zbirko partizanskih časopisov in glasil. Obsega okoli 2500 enot, od teh 520 plakatov.
Plakate uvrščamo med tiskane zapise večjega formata, izdelane v več izvodih. Njihova oblika in vsebina sta prilagojeni sporočilni funkciji, s ciljem množičnega obveščanja, zato med plakate spadajo tudi t i. stenski časopisi, splošna obvestila, raznovrstna sporočila uradov in organov oblasti. Po izvoru ločimo nacistične, partijske oz. partizanske in domobranske plakate. Vsebina je namenjena najširšemu krogu prebivalstva. Pri večini, razen redkih izjem, pozoren bralec zazna propagandno noto.
Predstavljeni so izbrani plakati iz zbirke Gorenjskega muzeja, ki bodisi vsebinsko bodisi vizualno odražajo dogajanje med drugo svetovno vojno na Gorenjskem.
Plakati kot propagandno orodje vseh vojskujočih se strani med drugo svetovno vojno še niso dovolj raziskani. Nedvomno sodijo med tiste vrste zgodovinskih virov, ki niso zgolj pričevalci preteklih dogodkov, pač pa je njihova še večja vrednost v tem, da omogočajo lažje razumevanje zapletenega delovanja vladajočih struktur in posameznikov.