Anka Novak: PLANŠARSTVO V BOHINJU: “VSE SVOJE ŽIVLJENJE SEM PUSTIL V SIRU”
ANKA NOVAK, Planšarstvo v Bohinju: Vse svoje življenje sem pustil v siru. Kranj, Gorenjski muzej, 2024, 340 str., velik format
Velika knjiga o paši živine na planinah in predelavi mleka nas povabi na pot odkrivanja prvih listin, ki pričujejo o izrabi gorskih travnikov, potem odkrivanja strukture upravljanja s tem bogastvom, lokacije bohinjskih planin, stavb in stavbarstva na njih, preskrbe z vodo. Seznanimo se z načinom življenja majerjev, majeric in njihovih pomočnikov, sistemom večstopenjske paše s selitvami z nižjih na najvišje planine pod Triglavom in nazaj v dolino. Spoznamo zgodbo velikih bohinjskih hlebcev sira. Na koncu se srečamo z majerji, majericami in sirarji, ki so svoje življenje preživeli v planinah, z njihovo ustvarjalnostjo, razmišljanjem in življenjskimi zgodbami pa tudi materialnim svetom predmetov, ki so jih uporabljali in so danes na ogled v Planšarskem muzeju.
Knjiga je nastajala prek pol stoletja, ko je Anka Novak, dolgoletna kustosinja Gorenjskega muzeja, raziskovala najprej planšarstvo na Gorenjskem, potem pa se je z ustanovitvijo Planšarskega muzeja v Stari Fužini osredotočila na Bohinj, kjer se je v drugo polovico 20. stoletja ohranil najstarejši, individualni način paše živine in predelave mleka. Z osebnim opazovanjem na planinah, arhivskim delom in pogovori z Bohinjci je zapisala to veličastno zgodbo, ki jo je za objavo uredila in opremila s fotografijami Anke Novak in Draga Holynskega iz fototeke Gorenjskega muzeja in drugih ustanov Saša Roškar. Knjigo bogatijo mnoge sodobne fotografije Aleša Zdešarja in nekaterih drugih avtorjev. Predstavitev predmetov iz Planšarskega muzeja je pripravila Tatjana Dolžan Eržen.